Liūto ir Francoise Mockūnų erdvė Vilniuje atvira PLU bendraminčiams

2023-11-17

VDU Pasaulio lietuvių universitetas (PLU) kviečia organizuoti veiklas Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) atstovybėje Vilniuje, esančioje Žygimantų g. Tai išeivijos lietuviams Liūtui ir Francoise Mockūnams priklausiusi erdvė (butas) po vyro mirties F. Mockūnienės valia 2010 m. padovanota Vytauto Didžiojo universitetui. Tais pačiais metais, siekiant įprasminti L. Mockūno atminimą, jo indėlį į išeivijos ir Lietuvos visuomeninį gyvenimą, įsteigta ir L. ir F. Mockūnų stipendija VDU studentams.

Mockūnų pagalba atsikuriančiai Lietuvai

Daugiau nei du dešimtmečius Mockūnai globojo į Čikagą iš Lietuvos atvykusius mokslininkus, tyrėjus, akademikus, menininkus. Devynerius metus šeimai priklausiusiame lietuviškajame „Nidos“ restorane, o vėliau pačių Mockūnų namų aplinkoje vykę susitikimai, užsimezgusios bendrystės ir draugystės, pas Mockūnus besilankiusiųjų pasakojimuose, kartkartėmis įgaudavo „Nidos klubo“ vardą.

Iš Lietuvos atvykę rašytojai, žurnalistai, aktoriai, krepšininkai, VDU Lietuvių išeivijos instituto mokslininkai Egidijus Aleksandravičius, Daiva Dapkutė, Dalia Kuizinienė, istorikas Alfredas Erichas Sennas, Jolanta ir Leonidas Donskiai – tai tik kelios iš daugelio Mockūnų globotų asmenybių, liudijančių L. ir F. Mockūnų kilnumo dvasią, nematomą pagalbą atgimstančiai Lietuvai.

Mockūnų erdvės misija ir veiklų organizavimas

Mockūnų erdvė tapo pirmąja VDU atstovybe Vilniuje, kurioje vykdomos PLU bei įvairių universiteto padalinių veiklos. Erdvėje įrengta L. ir F. Mockūnų memorialinė ekspozicija, patalpose palikti kartu su butu dovanoti šeimos baldai, knygos, nuotraukos, paveikslai, meno kūriniai.

Perduodama Žygimantų gatvėje esančią nuosavybę universitetui, F. Mockūnienė įpareigojo ją skirti veikloms, susijusioms su lietuvių diaspora. Tad maloniai kviečiame, bendradarbiaujant su universitetu, šioje erdvėje organizuoti kamerinio pobūdžio renginius, interviu, diskusijas, jų filmavimus, knygų pristatymus, susijusius su lietuvių diasporos ir migracijos tematika.

Ši erdvė taip pat veikia kaip nedidelis L. ir F. Mockūnų muziejus, į kurį kviečiame moksleivius ir visus besidominčius. Norinčiųjų susipažinti su L. ir F. Mockūnų gyvenimo istorija ir veikla, laukia edukacija „Kilnumo dvasia lietuvių diasporoje: L. ir F. Mockūnų pamokos“.

VDU atstovybėje Vilniuje telpa apie 20 žmonių, renginiams yra paruošta 20 sulankstomų kėdžių, lenta rašymui, darbo stalai, kompiuteris ir spausdintuvas.

Registracija

Dėl rezervavimo kreipkitės į erdvės koordinatorę Rūtą Pūraitę, el. paštu ruta.puraite@vdu.lt.

Informaciją apie Mockūnų erdvę ir jos veiklas sekite VDU Pasaulio lietuvių universiteto svetainėje arba prenumeruokite naujienlaiškį.