Parodos atidarymas ir diskusija „Nuo aukso amžiaus iki krizės: Venesuelos lietuvių likimai“

2023-10-20

Spalio 27 d. (penktadienį) 16 val. Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje (S. Daukanto g. 25) vyks diskusija „Nuo aukso amžiaus iki krizės: Venesuelos lietuvių likimai“, kurioje bus kalbama apie Venesuelos ir joje veikiančios lietuvių bendruomenės klestėjimo ir nykimo etapus, bendruomenės virtualizaciją bei apie Lietuvoje šiuo metu besikuriančią Venesuelos lietuvių repatriantų bendruomenę.

Diskusijoje dalyvaus: Lietuvoje gyvenantys Venesuelos lietuviai Gabriel Orentas, Antonio Baronas, Audronė Surošaitė, istorikas doc. dr. Giedrius Janauskas; vaizdinę medžiagą apie šiandieninę Venesuelą pristatys Irmantas Škėrys.

Diskusiją iliustruos fotografijų paroda „Venesuelos aukso amžius lietuvių akimis“, kurią sudarys Venesuelos lietuvio fotografo Gedimino Orento darbai daryti 6-7 dešimtmetyje bei panašiu laikotarpiu užfiksuotos Venesuelos lietuvių bendruomenės gyvenimo akimirkos.

Renginio kalbos: lietuvių, anglų, ispanų.

Gediminas Orentas 1936 m. pradėjo dirbti laikraščio „Lietuvos žinios“ fotokorespondentu, o 1937 m. Kaune įsteigė nedidelę turistinių leidinių leidyklą ir pirmasis Lietuvoje pradėjo leisti meninius vokus su penkiomis fotografijomis. Spaustuvėje „Spindulys“ atspausdino tris tokių meninių vokų serijas. 1937 m. pabaigoje ėmėsi atvirukų leidybos, o po to išleido dar du solidžius Kauno ir Lietuvos vaizdų albumus tuomet gan dideliu 2500 egzempliorių tiražu. Jiems panaudojo ne tik savo, bet ir tada gerai žinomų fotografų V. Augustino, K. Lauciaus, A. Naruševičiaus ir kitų fotografijas. 1937 m. menininkas buvo apdovanotas aukso medaliu už fotografijas, eksponuotas Lietuvos paviljone Paryžiaus pasaulinės parodos metu. Po karo emigravo į Vokietiją, po to į Venesuelą, kur taip pat užsiėmė fotografija. Nuo 1992 m. gyveno Vilniuje, buvo Gedimino technikos universiteto garbės mecenatas, skyręs daugiau kaip šimtą vardinių stipendijų.

Parodos draugai: VDU menų galerija „101” ir VDU Menų fakultetas.

Facebook įvykis.