Siekiant atkreipti Lietuvos visuomenės ir užsienio šalyse gyvenančių tautiečių dėmesį į lituanistinio švietimo užsienio šalyse svarbą, antrus metus iš eilės rengiamas Lituanistinio ugdymo forumas.
Renginys vyks kovo 19 d., šeštadienį nuo 15 val. (Lietuvos laiku), nuotoliniu būdu. Jo tema – „Lietuvių kalbos (ne)perdavimo priežastys – nuo mokslo iki praktikos“.
Forumą organizuoja:
Vytauto Didžiojo universitetas, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Užsienio reikalų ministerija, Seimo narė Dalia Asanavičiūtė, Lietuvos Respublikos ambasada Italijos Respublikoje, Pasaulio lietuvių bendruomenės Švietimo komisija, Lituanistinių mokyklų asociacija.
Forumą globoja P. Diana Nausėdienė.
Pirmasis Lituanistinio ugdymo forumas įvyko 2021 m. kovo 12 d. Jame buvo keliami klausimai: ar Lietuvos strateginis interesas turėtų būti, kad kuo daugiau lietuvių vaikų ir jaunimo, gyvenančių užsienyje, galėtų mokytis lietuvių kalbos? Kokią paramą reikėtų suteikti lituanistinėms mokykloms ir ar lietuvių kalba yra vertybė? Taip pat, kaip pasiekti tėvus, kurių vaikai nelanko lituanistinių mokyklų ir kaip sugriauti egzistuojančius lituanistinio ugdymo ir dvikalbystės mitus?
Atsižvelgiant į tai, antrajame Lituanistinio ugdymo forume bus diskutuojama, kaip pasiekti tėvus ir motyvuoti juos perduoti lietuvių kalbą vaikams. Renginyje taip pat bus ieškoma atsakymo, kodėl Lietuvos diasporoje jaučiama didelė pagunda asimiliuotis pamirštant savo gimtąją kalbą, kartu bus siekiama suprasti psichologines lietuvių kalbos (ne)perdavimo ir integracijos procesų užsienio šalyje suformuotas priežastis. Šias temas forumo dalyviai nagrinės moksliniu ir patyriminiu aspektais, įtraukiant lituanistinio ugdymo praktikų patirtis.
Forumo tikslas ne tik atkreipti dėmesį į psichologines, lingvistines ir skirtingų aplinkų sąlygotas priežastis, kurios daro įtaką lietuvių kalbos perdavimui, bet ir įtvirtinti lituanistinio ugdymo praktikų vis dažniau kartojamą tiesą, kad kalbos mokytis niekada ne per vėlu.
Renginio programoje dėmesys bus skiriamas užsienyje gyvenančių tėvų motyvų dėl lietuvių kalbos perdavimo arba neperdavimo vaikams aptarimui. Pranešimus skaitys mokslininkai ir lituanistinio švietimo praktikai, kurie dalinsis savo asmeninėmis patirtimis.
Forume taip pat bus siekiama atsakyti į klausimus: kodėl vieniems pavyksta perduoti lietuvių kalbą vaikams, o kitiems ne? Kokios yra kalbos perdavimo patirtys skirtingose aplinkose? Kas motyvuoja išlaikyti lietuvybę šeimoje ir kaip išmokstama kalbos lietuviškose ir mišriose šeimose?
Forumas vyks nuotoliniu būdu (Zoom platformoje), transliaciją bus galima stebėti Vytauto Didžiojo universiteto Youtube kanale.
Norinčius dalyvauti Zoom platformoje, kviečiame registruotis. ⇓
Registracija pasibaigusi.