Prof. Birutė Galdikas apie savanorystę Indonezijoje

Gegužės 2-6 dienomis Vytauto Didžiojo universtitete lankėsi pasaulinio garso gamtosaugininkė, universiteto garbės daktarė prof. Birutė Galdikas.
Profesorė drauge su oficialia Indonezijos delegacija dalyvavo ąžuolų giraitės sodinimo akcijoje, skirtoje diplomatinių santykių tarp Indonezijos ir Lietuvos 20-mečiui, bei skaitė paskaitą apie savanorystę Indonezijoje.

Kviečiame žiūrėti paskaitos įrašą.

Viešoje paskaitoje-diskusijoje „Pasiryžote pasiraitoti rankoves, kad padėtumėte orangutanams? Savanorystė Indonezijoje“ lietuvių kilmės gamtosaugininkė B. Galdikas pasitelkė patirtį, sukauptą stebint, tyrinėjant orangutanus ir rūpinantis jų išsaugojimu. Antropologė beveik keturis dešimtmečius praleido Borneo džiunglėse Kalimantane (Indonezija) tyrinėdama paskutiniąją medžiuose gyvenančią didžiąją žmogbeždžionę – indonezietiškai „miško žmogumi“ vadinamą orangutaną.

Pasak Birutės Galdikas, orangutanai – šiandien itin pažeidžiama rūšis. „Jų išlikimui gresia didelis pavojus, visų pirma dėl to, kad Indonezijoje neįtikėtinais tempais naikinamos džiunglės – šių primatų namai. Indonezija – didžiausia pasaulyje palmių aliejaus gamintoja, o šio verslo magnatai masiškai naikina miškus, paversdami juos į nesibaigiančias palmių plantacijas“, – pasakojo gamtosaugininkė.

Mokslininkė ragino prie šios problemos sprendimo prisidėti visus – tereikia stengtis atsisakyti produktų, kurių sudėtyje yra palmių aliejaus. „Reikia atidžiau patyrinėti etiketes, nes palmių aliejus naudojamas daugelyje kasdieninio vartojimo produktų, net dažnoje dantų pastoje, šampūne ar kečupe“, – stebėjosi B. Galdikas.

Antropologės teigimu, šioms beždžionėms pavojus išnykti gresia ne tik dėl naikinamos jų gyvenamosios aplinkos, bet ir dėl itin lėto jų dauginimosi. Orangutanų patelės subręsta būdamos 15–16 metų amžiaus, o pasirengusios poruotis būna tik kas 7–8 metus. „Tad galime konstatuoti, kad orangutanų dauginimasis yra nepaprastai lėtas“, – teigė mokslininkė.

Renginyje taip pat dalyvavo ir prie orangutanų išlikimo prisidėti kvietė ir žurnalistė Neringa Skrudupaitė – ji susirinkusiesiems papasakojo apie savanorystę tiek Indonezijoje, tiek Lietuvoje. „Manau, buvau viena pirmųjų, atvykusių į Indoneziją iš Lietuvos. Džiaugiuosi, kad vis daugiau žmonių sužino apie šią veiklą, tačiau norėtume, kad vis daugiau jų ir vyktų į Borneo džiungles. Žinoma, kol kas daug ką lemia pinigai, tačiau turint svajonę viskas tampa įmanoma. Visgi noriu pasakyti, kad savanorystė pirmiausia prasideda čia, Lietuvoje, kur galite prisidėti įvairiausiais darbais. Mes ieškome aktyvių žmonių, kurie prisijungtų prie Birutės Galdikas fondo veiklos Lietuvoje – žadame vykdyti daug įvairių projektų“, – pasakojo N. Skrudupaitė.

Norintys pamatyti Borneo džiunglių grožį bei savo rankomis prisidėti prie orangutanų išsaugojimo kviečiami į trijų savaičių savanorystės programą Indonezijoje. Fondo savanorystės programa siūlo retą galimybę pakeliauti ir artimai patirti laukinės gamtos realybę, dirbant Orangutanų priežiūros centre Tanjung Puting parke Borneo saloje. Trumpalaikės 3 savaičių savanorių komandos padeda statyti įrenginius ir pastatus. Savanoriauti gali visi, nereikia turėti daug patirties.

Savanorystė Indonezijoje suteiks galimybę įgyti neįkainojamos patirties – gyventi Eco nameliuose (Eco Lodges) Tanjung nacionaliniame parke, stebėti laukinius gyvūnus jų natūralioje aplinkoje (orangutanus, gibonus, makakas ir kitus primatus), plaukti Klotok valtimis Kumai upe, aplankyti Birutės Galdikas įkurtas stovyklas, įskaitant garsiąją mokslininko Louiso Leakey tyrimų stovyklą ir Orangutanų priežiūros centrą ir karantiną, kuriame gyvena daugiau nei 330 orangutanų našlaičių. Daugiau informacijos – B. Galdikas fondo tinklalapyje.

Sodino ąžuoliukus Botanikos sode

Viešnagės Kaune pradžioje, gegužės 2-ąją, profesorė jau trečius metus iš eilės surengė ąžuolų giraitės sodinimo akciją VDU Kauno botanikos sode (Ž. E. Žilibero g. 6), kuri šįkart buvo skirta diplomatinių santykių tarp Indonezijos ir Lietuvos 20-mečiui. Giraitę papildė 10 ąžuoliukų, kuriuos sodino pati profesorė, ją lydintys Indonezijos delegacijos nariai bei VDU Kauno botanikos sodo rėmėjai.

Akcijos metu sveikinimo žodį tarė Indonezijos Respublikos Atstovų rūmų pirmininkas J. E. p. Marzuki Alie ir VDU Viešųjų ryšių prorektorė prof. Auksė Balčytienė. Taip pat buvo galima pasigrožėti fotografijų paroda, kurioje eksponuojamos orangutanų gyvenimo fotografijos, užfiksuotos dr. B. Galdikas įkurtame Pasir Panjang orangutanų priežiūros centre. Fotografijų autoriai – Lietuvos verslininkai, kurie centre savanoriavo 2012 m. vasarą. Svečiams koncertavo vaikų meninės raiškos kolektyvas „Bitė ritė“ ir vyrų choras „Perkūnas“.