Užsieniečiai Lietuvoje semiasi tarptautinės patirties

2015-07-29

Jaunimas iš įvairių pasaulio kraštų šiuo metu dalyvauja stažuotėse, skirtose visiems, kuriuos domina Lietuva. Vytauto Didžiojo universiteto rengiamose Lietuvių išeivijos stažuotėse (LISS) ir „Summer Internship“ (SIP) programose iš viso šiemet dalyvauja apie 30 jaunuolių iš JAV, Kanados, Vokietijos, Pietų Korėjos ir kitų šalių.

Programų dalyviai iki pat rugpjūčio atliks profesinę praktiką šalies valstybinėse įstaigose, kultūros, verslo, medicinos, finansų, teisės, turizmo įmonėse, mokysis lietuvių kalbos, pažindinsis su šiuolaikine Lietuva. Šešių savaičių programose numatyti ne tik lietuvių kalbos kursai, bet ir apsilankymai Trakuose, Vilniuje, Rumšiškėse, Kauno 9-ajame forte, pažintys su lietuviškais patiekalais ir kino filmais. Viename iš įžanginių renginių studentai mokėsi lietuviškos virtuvės paslapčių – gamino cepelinus.

LISS programa skirta daugiausia iš JAV ir Kanados atvykstantiems lietuvių išeiviams ir lietuvių kilmės užsieniečiams, tuo tarpu SIP programoje priimami užsieniečiai iš viso pasaulio, nebūtinai turintys lietuviško kraujo – šiemet šalyje apsilankė prancūzai, ispanai, vokiečiai, ukrainiečiai, gruzinai, turkai, azerbaidžaniečiai, korėjiečiai.

Patys atvykusieji neslepia, jog norėtų susieti savo ateitį su Lietuva. „Labai norėčiau dirbti Seime, jei tik turėčiau galimybę. Ten man būtų geriausia. Aš gimusi Lietuvoje, todėl man būtų įdomu“, – sako Dovilė Svirupskaitė, šiuo metu gyvenanti Jungtinėse Amerikos Valstijose ir studijuojanti politikos mokslus.

Kai kuriuos stažuočių dalyvius, atvykusius iš tolimesnių kraštų, Lietuva patraukė savo kitoniška kultūra. „Domiuosi Baltijos šalimis. Prieš trejus metus buvau Estijoje, tad pagalvojau, kad norėčiau išbandyti ir Lietuvą. Norėjau patirti kažką naujo. Čia taip ramu ir gražu, žmonės labai draugiški“, – pirmais įspūdžiais dalinosi korėjietė Jeongmin Seo.

„Lietuva yra maža ir miela, kaip ir Kaunas. Mano gimtinėje Turkijoje gyvena 18 mln. žmonių, čia apie tris, bet man patinka. Atvykau dėl galimybės pamatyti kitokią šalį kitu kampu, pramokti naujos kalbos. Dalyvavimas SIP programoje bus didžiulė patirtis mano tarptautinių santykių karjerai“, – paaiškino turkas Mustafa Karača, praktiką atliekantis Kauno savivaldybėje.

LISS stažuotės organizuojamos jau septintus metus iš eilės. Per visus jų rengimo metus Lietuvoje jau stažavosi daugiau kaip 200 jaunuolių iš JAV ir Kanados. Tuo tarpu SIP programa rengiama nuo 2014-ųjų ir yra skirta visiems užsieniečiams – galbūt neturintiems giminaičių Lietuvoje, tačiau tiesiog susidomėjusiems Lietuva ir norintiems čia įdomiai ir naudingai praleisti laiką.

„Man buvo smalsu, nes Lietuva nėra šalis, apie kurią daug kalbama, mažai apie ją žinojau, tad nusprendžiau pasidomėti. Esu prancūzė, studijuojanti Kanadoje, jaučiu didelę aistrą tarptautiniams dalykams. Tikiu, kad išmoksiu versti iš lietuvių į prancūzų kalbą – padėsiu Lietuvai atsiverti frankofoniškajam pasauliui ir taip prisidėsiu prie geresnės Europos Sąjungos mums visiems“, – savo užmojus atskleidė Monrealio universiteto studentė Maelle Collin.

Studentų stažuočių programos yra didesnio socialinio VDU projekto, vadinamo Pasaulio lietuvių universitetu (PLU), dalis. Abiejų programų tikslas – skatinti Lietuvos ir kitų pasaulio kraštų mokslininkų bei studentų bendradarbiavimą ir kūrybinius mainus, burti lietuvių išeiviją bei pritraukti visus, besidominčius šiuolaikine Lietuva ar jos istorija.

Programos pabaigoje Vytauto Didžiojo universitete stažuočių programų dalyviams bus įteikti VDU sertifikatai, liudijantys apie sėkmingai atliktą praktiką ir įskaitytus akademinius kreditus, kurie bus atitinkamai įvertinti studentams po vasaros grįžus į savo šalies universitetus.