Šiandien Kaune studijuojanti Miglė dar visai neseniai gyveno Airijoje. Šalis, kurioje praleido penkiolika savo gyvenimo metų, jai patiko, tačiau dar ankstyvoje vaikystėje užsimezgę ryšiai su Lietuva, nuolat traukė sugrįžti: nusprendžiau grįžti į Lietuvą, nes aš tiesiog jaučiu, kad čia yra mano namai. Žingsnis sugrįžti sutapo su noru studijuoti, nors grįžti ruošėsi bet kokiu atveju. Studijos šįkart buvo didesnis spyris – sako dabar jau pirmakursė studentė.
Kadangi Miglė savo grįžimą susiejo su studijomis, tam dar reikėjo pasiruošti. Mergina žinojo, kad norėdama studijuoti Lietuvoje, turi išlaikyti lietuvių kalbos egzaminą – Airijoje arba Lietuvoje. Šviesesne perspektyva rodėsi laikyti egzaminą Airijoje, kuris šalyje organizuojamas kaip užsienio kalbos egzaminas. Visgi ir jam reikia intensyviai ruoštis, tad Miglė suprato, kad likusius kelis mėnesius, turi praleisti jam besiruošdama.
Reikia paminėti, kad tam tikras įdirbis jau buvo, nes Miglės šeimoje yra kalbama lietuviškai, taip pat mergina kurį laiką lankė lietuvių mokyklą. Vis dėlto vėlesnis išsikraustymas į kitą vietą, kurioje nebuvo galimybės lankyti lietuvių mokyklos, sutrukdė Miglei ir toliau nuosekliai mokytis lietuvių kalbos.
Čia ir atsiveria nepaprasta vidinė motyvacija, nes Miglė, kelerius metus nesimokiusi lietuvių kalbos, galiausiai imasi pati inicijuoti lietuvių kalbos pamokų atsiradimą savo airiškoje mokykloje: aš pasikalbėjau su savo mokyklos direktoriumi ir jis pasakė, kad gali atvažiuoti lietuvių kalbos mokytoja į mano mokyklą, jeigu subursiu tam tikrą lietuvių grupę.
Pastangos pasiteisino, nes pamokos, surinkus reikiamą skaičių mokinių, galiausiai buvo suorganizuotos. Vaikystėje sau ir tėvams įvardintas įsipareigojimas niekada neužmiršti lietuvių kalbos ir aiškiai prieš akis matomas tikslas grįžti, buvo tas šaltinis, iš kurio Miglė sėmėsi jėgų.
Išlaikiusi lietuvių kalbos egzaminą ir baigusi mokyklą Airijoje, mergina iškart studijuoti Lietuvoje negalėjo, mat tuo metu laikas stojimui Lietuvos aukštosiose mokyklose jau buvo pasibaigęs. Miglė buvo priversta metus palaukti ir šį laiką išnaudojo tikslingai. Suprasdama, kad norėtų rinktis medicinos krypties mokslus, ji pradėjo tam ruoštis: tuo metu susiradau slaugos kursus Airijoje ir visus metus ėjau tam, kad įgaučiau šiek tiek žinių ir man būtų Lietuvoje lengviau mokytis.
Mergina galėjo studijuoti ir Airijoje, bet noras grįžti į Lietuvą buvo didesnis. Tiesa, tėvai subtiliai bandė paskatinti gerai pagalvoti apie tokį žingsnį. Nujautė, kad kultūriniai Airijos ir Lietuvos skirtumai, grįžus į Lietuvą, gali sukelti nemalonių patirčių.
Pradžia Lietuvoje nebuvo itin lengva. Taip, Miglė į Lietuvą sugrįžo į pažįstamą aplinką – ją supa seneliai ir kiti artimi giminaičiai – be kita ko, mergina turi ir tėvų palaikymą, tačiau prie gyvenimo permainų teko nelengvai prisitaikyti: pirmus kelis mėnesius buvo šioks toks stresas. Nenorėjau nei valgyt, nei nieko. Tokia jaučiausi viena kaip pirštas.
Visgi saugią aplinką Miglė Lietuvoje susikūrė ir prie to prisidėjo didelė vidinė motyvacija bei artimųjų palaikymas. Čia pamažu kuriasi namų jausmas, kurio taip trūko Airijoje.
Nepaisant to, kad Miglė į Lietuvą studijuoti atvažiavo iš kitos kultūrinės ir kalbinės aplinkos, ji nenorėjo išsiskirti. Priešingai – jai buvo svarbu parodyti savo studijų draugams, kad ji yra tokia pat kaip ir jie. Negalvodama apie save kaip pranašesnę, nenorėjo, kad tokį klaidingą įspūdį susidarytų ir kiti. Gal dėl to apie savo patirtis pati pasakotis bendrakursiams neskubėjo. Papasakojo tik, kai buvo paklausta.
Tada ir įvyko lūžis, leidęs prisijaukinti lietuvišką aplinką. Miglė galėjo pasipasakoti, nes pamatė, kad buvo priimta.
Grįžimas į Lietuvą Miglei tapo galimybe susikurti brangias akimirkas, kurių troško, bet neturėjo: kai pagalvoji, kiek aš daug esu praleidus švenčių, be šeimos, tik su tėvais. Kiek gimtadienių esu praleidus, man liūdna širdy pasidarydavo.
Šiandien ji ir po studijų ruošiasi gyventi Lietuvoje, nes: geriau būti savo šalyje apsuptam šeimos, negu vienam kažkur kitur, atsiskyrus.
Studijų galimybės Vytauto Didžiojo universitete
Informacija apie studijas Lietuvoje