Prof. G. Karoblis: „Švietimas – išėjimas iš priklausomybės“.

2022-03-28

Norvegijos mokslo ir technologijos universiteto (NMTU) Muzikos instituto profesoriaus, filosofo Gedimino Karoblio pranešimas, skaitytas Aukštųjų kursų atidarymo Lietuvoje 100-čio minėjime.

„2018 metų vasario 16-ąją atšventėme nepriklausomos Lietuvos Respublikos šimtmetį. Jau greit bus dveji metai, kai mūsų tautos istorinė atmintis seka praėjusio šimtmečio išėjimo iš priklausomybės į nepriklausomybę pėdsakais. Šiandien minime Aukštųjų kursų atidarymo šimtmetį. Tai – tik preliudija, nes jau galvojame, kaip po kelių metų švęsime Lietuvos kaip universitetinės valstybės atkūrimą.

Tipenant šiais pėdsakais ne vienerius metus, nesunku pastebėti, koks ilgalaikis, niežtintis, virpantis ir skausmingas yra valstybės kūno auginimas. Aišku, kam valstybei reikia mokesčių arba kariuomenės. O kam valstybei reikia universiteto? Ir kokio būtent reikia universiteto? Tikiuosi, kad atsakymas paaiškės, pagalvojus kodėl ir kokiu būdu tautai ir kiekvienam žmogui švietimas yra išėjimas iš priklausomybės.“

Artėjant VDU Pasaulio lietuvių universiteto simpoziumui, kviečiame susipažinti su jau publikuotais aktualiais tekstais ir paskaitomis.