Sausio 16 d., antradienį, 16 val., Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje (S. Daukanto g. 25, Kaunas) vyko renginys „Pietų Amerikos lietuvybės dvasia“, kurio metu buvo peržiūrimi ir aptariami dokumentiniai filmai „Raudonoji cerro“ ir „Patagonijos atmintys“, pasakojantys apie lietuvių diasporos pėdsakus tolimajame Pietų Amerikos žemyne.
Filmus parengė videomenininkas Henrikas Gulbinas ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Lietuvių išeivijos instituto vadovas, profesorius Egidijus Aleksandravičius, kurie per pastaruosius penkerius metus surengė dvi ekspedicijas Brazilijoje ir Argentinoje, tyrinėdami ir filmuodami lietuvių gyvenimą šiuose kraštuose. Filmų peržiūroje dalyvavo ir diskutavo prof. E. Aleksandravičius, H. Gulbinas, Lietuvos ir JAV visuomenės veikėjas Raimundas Mieželis ir atlikėjas Jurgis Didžiulis.
Prof. E. Aleksandravičius atkreipė dėmesį, jog dabartinis lietuvių išsisklaidymas po pasaulį jau keliolika metų „krečia išdaigas“ lietuvių tapatybei. Svarbiausias tautinio pasakojimo herojus po senovei yra ant Nemuno krantų per amžius tykiai gyvenanti etnolingvistinė, valstietiška, sėsli bendruomenė, kuri turi ir atskilusias išeivijos šakas – be didesnės reikšmės ir istorinio vaidmens.
„O jei pažvelgtume kitokiomis akimis ir imtume pastebėti, kad jau šimtmečius esame (kaip ir dauguma kitų istorinių tautų) keliavę, kariavę, migravę, apsigyvenę keliuose kontinentuose? Gal pasaulis taps savesnis, o tautinė tapatybė nebus taip stipriai pririšta prie trijų milijonų?
Gal kas nors pasakys: mūsų šiame pasaulyje yra šeši milijonai, tik reikia gebėti atpažinti, prisiminti ir siekti angliškai, ispaniškai, portugališkai, vokiškai šnekančiuosius lietuvius priimti kaip savuosius. Juk tam tikra prasme, kaip tauta esame vienos atminties bendruomenė“, – knygoje „Pokalbiai lietuvių pasaulio pakraštyje: Brazilija“ teigė istorikas.