L. ir F. Mockūnų stipendija – Prancūzijos lietuvių praeities tyrinėjimams

2021-11-17

Liūto ir Fracoise Mockūnų vardinė stipendija šiais metais paskirta Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) ir Sorbonne Nouvelle universiteto doktorantei Akvilei Kabašinskaitei, stažuotę atliksiančiai Prancūzijos archyvuose. VDU studentės istorijos daktaro disertacijos tema – Lietuvos įvaizdis Prancūzijoje Šaltojo karo metais.

„Kaip lietuvė užaugusi Prancūzijoje, domiuosi Lietuvos ir Prancūzijos santykiais. Studijuodama menus Sorbonos universitete, pasirinkau dokumentinio kino specialybę ir netrukus pradėjau dirbti su lietuvių ir prancūzų kino kūrėjais, kurie norėjo papasakoti abi šalis siejančias istorijas. Ši aistra ir žinios leido man padėti sukurti ne vieną dokumentinį filmą apie lietuvių diasporą ir papasakoti abi šalis jungiančias istorijas, parašyti ir apginti magistro darbą apie archyvų paiešką ir jų panaudojimą dokumentiniame kine.

Norėdama tęsti mokslus pasirinkau istorijos doktorantūros studijas abiejose šalyse, rašydama kaip Prancūzija matė Lietuvą Šaltojo karo metais. Esu pastebėjusi, kad didelė dalis lietuvių diasporos archyvų Prancūzijoje vis dar yra išblaškyti ir sunkiai prieinami, tad šios stažuotės metu planuoju dėmesį skirti šios archyvinės medžiagos peržiūrėjimui, siekiant tiek papildyti savo tyrimus, tiek pasidalinti jų turiniu su kitais mokslininkais ir kūrėjais“ – pasakojo stipendijos laureatė.

Anot A. Kabašinskaitės darbo vadovo prof. Egidijaus Aleksandravičiaus, „disertacijos taikinys yra susijęs ne tik su Prancūzijos lietuvių bendruomenės praeitimi, su tenykščių lietuvių pastangomis neleisti prancūzams užmiršti Lietuvos Respublikos ir sovietų jai padarytos skriaudos, bet- netiesiogiai- liečia pačios mecenatės F. Mockūnienės gyvenimo epizodą Paryžiuje. Doktorantės tikslas, kurio įgyvendinimui stipendija labai padėtų,  – pasiekti asmeninius bendruomenės veteranų archyvus ir prisiminimus. O čia ir galimybė labai taikliai atlikti stipendijos steigėjų numatytą misiją: gilintis į lietuvių diasporos gyvenseną, megzti ryšius, semtis patirties ir kilnios veiklospavyzdžių“.

2022 m. vasario-gegužės mėn. stipendijos laureatė ketina dirbti pagal susidarytą Prancūzijoje išlikusių lietuviškų archyvų sąrašą, reikiamų dokumentų ieškoti su Lietuvos ambasados Prancūzijoje ir Prancūzijos lietuvių bendruomenės pagalba, domėtis mažiau žinomais lietuvių bendruomenės nariais ir išsiaiškinti, ar yra galima aptikti išlikusių jų dokumentų.

 

Arūno Baltėno nuotrauka.