JAV rytinės pakrantės lietuviai: paveldas, vietos ir pasakojimai

2018-04-24

Kviečiame į susitikimą su projekto „Tikslas — Amerika“ dalyviais – Augustinu Žemaičiu ir Aiste Žemaitiene, kurie Lietuvos šimtmečio proga, laimėję LR Vyriausybės kanceliarijos Šimtmečio iniciatyvų konkursą, sukūrė įdomių lietuviškų vietų JAV žemėlapį.

Renginys vyks gegužės 2 d. 16 val., Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje.

Projekto dalyviai per 16 dienų aplankė 301-ą lietuvišką JAV vietą 106-iuose miestuose ir miesteliuose 11-oje valstijų, nuvažiavo 4532 km, susitiko su beveik 200 žmonių ir išklausė jų pasakojimų, padarė ~8000 nuotraukų.

Kokių lietuviškų vietų yra Amerikoje, kaip jas reikėjo „išvilkti į dienos šviesą”? Kaip pavyko suspėti padaryti tiek daug per tokį trumpą laiką? Kodėl verta aplankyti Konektikuto miške pastatytą mistišką Mindaugo pilį ar toliausiai nuo Lietuvos esantį lietuviškai pavadintą ežerą? Ką įspūdingo galima atrasti Pensilvanijos kaimuose, kur keliolika procentų gyventojų – lietuviai (jų protėviai imigravo į JAV dar prieš 100 metų)? Kokios lietuviškos vietos yra Niujorko, Vašingtono, kitų JAV didmiesčių centruose? Ir kaip visa tai netikėtai atskleidžia Lietuvos istoriją ir kultūrą?

Kaip sakė pats per 100 šalių per gyvenimą aplankęs projekto vadovas Augustinas Žemaitis, „Kiekviena kelionė man prasideda keli mėnesiai iki išvažiavimo, o baigiasi keli mėnesiai po sugrįžimo. Prieš kelionę noriu sužinoti kuo daugiau apie tą šalį iš visų pusių (kultūrą, gamtą, religiją, kiną, mažiau žinomas vietas), o grįžęs – visu tuo pasidalinti. Vienas didžiausių mano atradimų – lietuviškos vietos. Jų yra šitokių įdomių, o apie jas informacijos Lietuvoje nėra beveik jokios (ypač tas, kurios toliau Baltarusijos ar Lenkijos). Kad užpildyčiau šią spragą, prieš 5 metus pradėjau tas žinias rinkti į tinklapį „Gabalėliai Lietuvos” – iš senų knygų, pokalbių nuotrupų užsieniniuose interneto forumuose – o savo kelionių metu jas lankydavau, susitikdavau su vietos lietuviais ir klausydavau pasakojimų. Dabar „Gabalėliai Lietuvos” (Augustino Žemaičio sukurtame tinklapyje apie lietuviškas vietas už Lietuvos ribų) yra informacija jau apie 30 šalių lietuviškas vietas – bet niekur tų vietų nėra tiek daug, kiek Jungtinėse Valstijose”

Be lietuviškų vietų paieškų, Augustinas Žemaitis turi ir tinklaraštį augustinas.net, kuriame dalinasi ne tik kelionių patiritimi, bet ir pasiruošimo kelionėms metu surinkta informacija. O portale truelithuania.com Augustinas Žemaitis jau užsieniečiams angliškai pristato Lietuvą.

Internetinio lietuviškų vietų JAV žemėlapio adresas – tikslasamerika.lt .