Iškilmingai atidaryta Prezidento V. Adamkaus biblioteka

2016-06-05

Balandžio 29 dieną Kaune buvo iškilmingai paminėta ypatinga proga – mieste naujai atidaryta Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, įsikūrusi istoriniame, buvusiame tarpukario Lietuvos užsienio reikalų ministerijos pastate (S. Daukanto g. 25).

Lietuvoje tokia biblioteka-muziejus įkurta pirmą kartą, pratęsiant JAV tradiciją steigti kadenciją baigusių valstybės vadovų bibliotekas. Tai antroji tokia įstaiga Europoje – Prahoje veikia Prezidento Vaclavo Havelo biblioteka.

Atidarymo iškilmėse dalyvavo prezidentas Valdas Adamkus, premjeras Algirdas Butkevičius, Atkuriamojo Seimo pirmininkas, profesorius Vytautas Landsbergis su žmona Gražina, buvęs Latvijos prezidentas Valdis Zatleris, Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, VDU rektorius prof. Juozas Augutis, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, ambasadoriai, bibliotekos valdybos nariai ir kiti garbūs svečiai. Ceremonija buvo atvira, joje dalyvavo ir su bibliotekos erdve susipažino kauniečiai, miesto svečiai.

Pasak prezidento V. Adamkaus, biblioteka turėtų būti ne tik muziejus, bet ir gyvas organas, židinys, kuriame žmonės galėtų naudotis viskuo, kas ten sutelkta.

„Tai nebus vienos organizacijos nuosavybė – ji priklausys visiems. Ten bus galima susirinkti ir pasikalbėti apie valstybės ar kultūros reikalus ir priimti tam tikrus sprendimus. Taigi tai bus ne uždara, bet atvira įstaiga, tarnaujanti lietuvių tautai“, – bibliotekos viziją apibūdino prezidentas.

Kaune įsikūrusi biblioteka sieks ne tik įamžinti Prezidento pasiekimus, bet kartu ir tapti inovatyviu kultūros ir mokslo židiniu, kuriame bus galima gilinti žinias, susijusias su Lietuvos ir lietuvių išeivijos istorija. Dėl šios priežasties bibliotekos veikla bus glaudžiai susieta su Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Lietuvių išeivijos institutu.

Moderno stiliaus pastatas, kuriame įsikūrusi biblioteka, S. Daukanto aikštėje iškilo dar 1910 metais, o tarpukariu jame veikė Lietuvos užsienio reikalų ministerija. Pirmasis jos ministras, Augustinas Voldemaras, buvo prezidento V. Adamkaus krikšto tėvas.

Atidarymo metu Prezidento V. Adamkaus bibliotekoje-muziejuje pradėtos eksponuoti prezidento praėjusių kadencijų nuotraukos, archyvinių dokumentų ir apdovanojimų kolekcijos, prezidento bei VDU fonduose sukaupti lietuvių išeivijos dailės kūriniai, knygos. Ilgainiui muziejuje bus atkurta ir prezidento darbo vietos aplinka.

„Esu tikras ir galiu vieną pasakyti: bibliotekos kūrimosi ir galutinio išbaigimo data yra turbūt paskutinė mano gyvenimo diena. Turės likti savotiškas palikimas gyvenantiesiems“, – LRT radijui sakė V. Adamkus.

Viešosios įstaigos steigėjai – Prezidentas Valdas Adamkus, Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno miesto savivaldybė. Idėją įgyvendinti padėjo Kazickų šeimos fondas, LR Vyriausybė, Užsienio reikalų ministerija ir privatūs rėmėjai.